Pređi na glavni sadržaj

(Ne)moć novca da zadrži zaposlene

15. mart 2022.
·3 minuta za čitanje

Ne može se reći da novac nije važan ako se bez njega ne može. Važan je jer je neophodan za život, ali pitanje je koliko u poređenju s drugim stvarima koje su ljudima, takođe, bitne? Interesantne odgovore na to pitanje daju rezultati istraživanja koje je na uzorku od preko 1000 ispitanika sprovela kompanija BambooHR pre nekoliko godina.

Javna pohvala ili keš?

Naime, u pomenutom istraživanju, pitali su anketirane šta bi više voleli – da im direktor lično oda priznanje putem cirkularnog mejla s kojim bi svi u kompaniji bili upoznati ili da im se isplati bonus od 25 dolara. Većina je birala novčani bonus, bez obzira što se radilo o relativno malom iznosu. Za ispitanike je u ovom slučaju dobit bila dvostruka: i finansijska i psihološka. Zaposleni zna da njegov doprinos nije prošao nezapaženo i da je poslodavac isplatom bonusa iskazao svoju zahvalnost, a ujedno je dobio i nešto ekstra keša.

Međutim, ovo pravilo ne važi za sve jer neki prednost daju javnom priznanju. Naime, jedna trećina zaposlenih dala je prednost cirkularnom mejlu. Od zaposlenih kojima je javna pohvala važnija od bonusa, svaki treći je rekao da bi bonus trebalo da bude bar 2.000 dolara da bi bio relevantan, a neki su čak navodili i iznos od 5.000 dolara, što govori o tome da nekim ljudima javna pohvala igra veoma važnu ulogu i da za njih ona ima ogromnu vrednost iskazano i novcem.

Dobra plata ili šefovsko zvanje?

Osim toga, čak 82% zaposlenih daje prednost povišici, i u slučaju kada se radi o simboličnom povećanju, u odnosu na svega 3% ispitanika koji bi više voleli zvučniju titulu, odnosno da budu koordinatori i šefovi za manje para, nego da rade za veću platu u firmi u kojoj ne bi imali šefovski status. To je korisno znati, jer kada nema mogućnosti da neko bude promovisan u više zvanje čak i malo povećanje zarade može da ga zadrži u firmi dok se ne steknu uslovi za njegovo unapređenje ili premeštaj. U svakom slučaju, neznatno povećati zaposlenom platu je mnogo manji trošak u poređenju sa troškovima koji nastaju njegovim odlaskom i koji mogu da iznose i do tri bruto zarade zaposlenog

Visina primanja nije glavni razlog odlaska, ali jeste prvi sledeći

Iako zaposleni često navode da prelaze u drugu firmu zbog bolje plate to najčešće nije glavni razlog zbog kojeg napuštaju kompaniju, ali je gotovo uvek prvi sledeći razlog nezadovoljstva.

Recimo, zaposleni rade od jutra do sutra, a uz to imaju i male plate. U tom slučaju glavni razlog za napuštanje firme je prevelik obim posla i narušena ravnoteža između posla i privatnog života, a odmah potom sledi i nezadovoljstvo visinom primanja. U suprotnom da su zaposleni dobro plaćeni i zadovoljni svojom platom, oni bi u daleko manjoj meri odlazili zbog prekovremenog rada jer imaju priliku da radeći više i zarade više.

Kako pokazuju rezultati jednog drugog, novijeg, istraživanja (Glassdoor’s Mission & Culture Survey 2019) preko polovine ispitanika smatra da je za njihovo zadovoljstvo na poslu mnogo bitnija organizaciona kultura nego visina primanja. Dati rezultati ne čude s obzirom na to da od organizacione kulture zavisi koliko će iskustvo zaposlenja zaista biti prijatno.

Ne bi radili za veću platu posao koji ne vole

Ima još toga što je značajnom broju zaposlenih, obuhvaćenih istraživanjem, bitnije od dobre plate. Na primer, čak 58% njih bi ostalo na slabije plaćenom poslu ako bi imali sjajnog pretpostavljenog. Za dve trećine ispitanika kvalitet posla je važniji od visine primanja, pa bi prihvatili i upola manju platu, ali da rade posao koji vole, a odbili bi i duplo veću platu ako bi morali da rade posao koji ne vole.

Može se zaključiti da kompanije koje imaju sjajnu organizacionu kulturu i prilagođavaju se individualnim potrebama zaposlenih nisu prinuđene da isplaćuju visoke plate. Suprotno tome, kompanije koje to ne mogu, moraju da plate svoje zaposlene mnogo više da bi ih zadržale.

Naravno treba sprovesti data istraživanja i na našoj populaciji i videti da li postoje izvesne kulturološke razlike u tom smislu. Ali u odsustvu istraživanja na nacionalnom nivou, dragocen uvid mogu dati i interna istraživanja sprovedena na nivou samih kompanija.

 

 

HR Lab novosti na email

Saznajte prvi najnovije informacije o regrutaciji, selekciji, brendiranju poslodavaca i najave događaja koje organizujemo za vas.

Slične vesti

NovostiPROGRAM REŠAVANJA VIŠKA ZAPOSLENIH 

U prethodnom tekstu smo opisali situacije u kojima nastupa višak zaposlenih kod poslodavca. Podsećamo da smo takođe definisali kada postoji obaveza donošenja programa rešavanja viška zaposlenih. Obaveza donošenja programa postoji u sledećim slučajevima:  Poslodavac koji ima više od 20, a manje od 100 zaposlenih, a prestaje potreba za radom 10 zaposlenih;  Poslodavac koji ima najmanje […]

Novosti„Prekvalifikovani ste za ovaj posao?“ – Kako to da razumemo? 

Ako je neko prekvalifikovan za radno mesto trebalo bi da pretpostavimo da će se brže uklopiti,  dati doprinos, doneti dodatnu vrednost, zar ne? Ako se za posao magacinskog radnika prijavi neko ko je u prethodnoj kompaniji bio šef smene u magacinu ili tim lider, takva osoba bi mogla da bude višestruko korisna i kolegama i […]

NovostiRegionalni sajam poslova po 15. put – dobra prilika za pronalaženje željenog posla 

Nakon prošlogodišnjeg Regionalnog sajma poslova, sa zadovoljstvom najavljujemo održavanje 15. po redu događaja, koji je najveći u regionu u vezi sa zapošljavanjem. Ovaj događaj se organizuje u saradnji sa vodećim sajtovima za zapošljavanje iz regiona, a našu zemlju predstavlja Poslovi Infostud, dok će ostale države predstavljati: MojPosao.ba – Bosna i Hercegovina, Vrabotuvanje – Severna Makedonija, […]

NovostiEfekat previše talenata: još jedna lekcija koju biznis može naučiti od vrhunskog sporta 

Miami Heat je već imao svoju veliku zvezdu Dvejna Vejda kada je ovaj tim 2010. godine uspeo da dobije još dve super zvezde – LeBrona Džejmsa i Krisa Boša.   Ali, započela sam temu od sredine. Hajde da krenemo od poslovne dileme, pa ćemo se vratiti na to šta biznis može da nauči od sporta.   Imati […]