Pređi na glavni sadržaj

Gde je nestao voćni sto?

23. jun 2023.
·3 minuta za čitanje

Globalna kriza se prelila i kod nas i ma koliko se trudili da je ne primećujemo, pad priliva jasno pokazuje gde smo i kakav nas trend očekuje. Neke kompanije su je dočekale spremne, neke još uvek mirišu poljsko cveće i jure jednoroge.

I kod jednih i kod drugih, prvi je nestao slasni i voljeni – voćni sto.

Poznato je da se u vreme krize najčešće prvo ukidaju “troškovi” koji su poslednji uvedeni. Pričamo o benefitima za zaposlene, koji se režu, smanjuju ili potpuno ukidaju. I to je sasvim u redu kada podvučemo crtu između prihoda i rashoda. Ono što jeste malo nejasno je na koji način taj potez dobro iskomunicirati, a da ne pošaljemo sliku o tome kako su sve te povlastice ionako bile tek reda radi, skoro pa nevažne.

Ako ste imali jasan razlog zašto uvodite benefite, potreban je jasan razlog zašto ih ukidate onda kada zaposlenima, možda, znače puno. Osećaj sigurnosti i kontinuiteta je najbolje što im možete pružiti sada.

Voćni sto je otišao u nepoznatom pravcu, nije baš ni da će biti previše žaljen (nisam čula za kompaniju čiji svi zaposleni pate od avitaminoze), ali ono što je sada jasnije nego ikada, to je da…

…ZNANJE NIJE BENEFIT!

Obuka kadra više nije “mogu, a ne moram”, to je nužnost i obaveza svake kompanije koja želi da se razvija i raste.
Naročito sada kada se tehnološke promene dešavaju na dnevnom nivou, kada zanimanja nestaju, a nova se stvaraju. Nova, za koje vaši zaposleni možda nisu kvalifikovani, ali konkurencija jeste.

Promene su toliko velike i burne da bez stalnog usavršavanja zaposlenih, biznisi prestaju da se razvijaju, stagniraju ili propadaju. Razmislite i o ovome: ekonomičnije je obučavati sopstveni kadar nego stalno biti u potrazi za novim stručnjacima, prolaziti onboarding proces i vrteti se u krug iznova i iznova.

Iskustvo koje ima platforma za online učenje “Krojačeva škola”, govori u prilog tome da su neke od najvećih kompanija održale motivisanost tima, pospešile produktivnost i opšti timski duh upravo zahvaljujući online obukama koje su zaposleni prolazili.

Tokom prethodnog teškog perioda i događaja koji su snažno uticali na svakoga od nas, ponudili su im kurseve o pozitivnom roditeljstvu, prevazilaženju panike, mindfulness tehnikama. LMS platforma im je omogućila brzu reakciju i na taj način su poslali svojim kolegama poruku da im je stalo, da brinu, da su tu i uz njih.

Šta mislite, kako se tada oseća osoba koja zna da nije sama? To znanje i veštine koje su tada dobili, a koje nije vezano samo za posao, ojačalo je vezu koju imaju prema kompaniji bolje od bilo kakvog voćnog stola.

Kroz sticanje novih znanja i veština, zaposleni se osećaju ispunjenije, samopouzdanije i spremnije da preuzmu nove izazove, a šta dobijaju kompanije?

1. Poboljšanje produktivnosti: zaposleni mogu unaprediti svoje sposobnosti, efikasnost i efektivnost u obavljanju poslovnih zadataka i to može imati pozitivan uticaj na ukupne rezultate kompanije.
2. Inovacija i prilagođavanje: učenje ih inspiriše da razmišljaju drugačije, nude nove ideje i pristupe, što doprinosi inovacijama u kompaniji. Lakše se prilagođavaju promenama i brže se adaptiraju na nove zahteve i trendove.
3. Zadržavanje talenata: kada zaposleni imaju priliku da se usavršavajui napreduju, osećaju se cenjenim i motivisanim da ostanu u kompaniji.
4. Poboljšanje reputacije kompanije: reputacija kompanije koja neguje atmosferu učenja može privući visoko kvalifikovane kandidate prilikom regrutovanja novih talenata.
5. Konkurentska prednost: kroz stalno usavršavanje, zaposleni postaju stručnjaci u svojim oblastima, što doprinosi kvalitetu proizvoda i usluga koje kompanija pruža, pa tako i konkurentsku prednost.
6. Timski duh i saradnja: kada se zaposleni angažuju u zajedničkom učenju, razmenjuju ideje, iskustva i znanja jačaju timsku povezanost.
7. Smanjenje troškova obuke: umesto organizacije skupih internih, eksternih treninga ili seminara, pružanje pristupa online kursevima omogućava zaposlenima da se kontinuirano usavršavaju bez ikakvih dodatnih ili većih troškova.
8. Poboljšanje zadovoljstva zaposlenih: kada zaposleni imaju priliku da se usavršavaju, to može poboljšati njihovo zadovoljstvo poslom, a zadovoljni zaposleni su motivisaniji, angažovaniji i često ostaju lojalni prema kompaniji.

Poruka je prilično jasna: jačajte znanja i veštine svojih zaposlenih, tako jačate i sopstvenu kompaniju.  A za voćni sto ima vremena, sačekaće.

Znanje i vreme su najvažniji resursi, a trenutno se na platformi Krojačeve škole nalazi 143 kursa. U toku ovog meseca aktivna je akcija koja podrazumeva da za kupljene licence u junu dobijate TRI MESECA GRATIS pristupa svim kursevima.

Saznajte više

 

Izvor teksta: Krojačeva škola

Autor
HR Lab
newsletter-small
newsletter-medium
newsletter-large

HRLab Njuzleter - vesti o zapošljavanju i tržištu rada, edukativni i zabavni tekstovi, kao i najave događaja za HR i preduzetnike.

Hvala na prijavi! Uskoro će Vam stići mejl za potvrdu pretplate.

Slične vesti

Ugovor o deluNovostiUgovor o delu

U prethodnom tekstu konstatovali smo da Zakon o radu Republike Srbije propisuje četiri vrste rada van radnog odnosa: ugovor o privremenim i povremenim poslovima, ugovor o delu, ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju i dopunski rad. U prvom tekstu pisali smo o ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, a danas pišemo o ugovoru o delu. […]

Veštačka inteligencija u zapošljavanju – Lakše do posla uz Infostudove nove AI alateNovostiVeštačka inteligencija u zapošljavanju – Lakše do posla uz Infostudove nove AI alate

Traženje posla i zapošljavanje više ne izgledaju kao pre. Ni regrutacija i selekcija nisu ostale imune na prodor veštačke inteligencije, koja je i u ovom polju promenila mnogo toga – način na koji biramo poslove, ali i kandidate. Ono što je nekada bio dugotrajan i naporan proces, sada je znatno brže i efikasnije. Kako to zaista […]

Tri dana na planini. HR zajednica. Bez distrakcija.NovostiTri dana na planini. HR zajednica. Bez distrakcija.

U vremenu u kojem se često biraju podaci umesto ljudi, KPI-jevi umesto razgovora, a alati umesto intuicije – važno je podsetiti se na suštinu HR poziva. A upravo to radi Jesenji Vivaldi forum. Od 10. do 12. septembra, Mokra Gora – selo koje je proglašeno najboljim turističkim selom sveta – ponovo postaje mesto okupljanja HR […]

CEO panel: Zadovoljstvo i angažovanost zaposlenih su odgovornost celog menadžmentaNovostiCEO panel: Zadovoljstvo i angažovanost zaposlenih su odgovornost celog menadžmenta

Kako lideri utiču na radno okruženje i kako svojim liderskim stilom utiču na uspeh i zadovoljstvo zaposlenih, bila je jedna od tema na CEO panelu održanom u okviru Sedme konferencije HR Experience u Beogradu, u organizaciji Infostuda. Programska direktorka ovogodišnje konferencije, Natalija Pešić, rukovodilac za ljudske resurse i razvoj u A1 Srbija, razgovarala je sa liderima tri […]