Pređi na glavni sadržaj

Ljudskost rešava Gordijev čvor

7. mart 2022.
·3 minuta za čitanje

Poznat je onaj apsurd koji prepričavaju mladi kandidati kada traže posao : „poslodavci bi hteli kadrove sa iskustvom.. Kako da steknem iskustvo kada mi za prvo iskustvo treba iskustvo?“ Zvuči kao nemoguća misija. Postoji još teških misija u poslu, na primer: „Kako da budem dovoljno fleksibilan/na ali ne mekan/na? Kako da postavim granice, a da ne kažu da sam rigidan/na?”E to je sve jedan ozbiljan „Gordijev čvor“.

Savetuju nas da budemo fleksibilni, okretni, prijateljski nastrojeni ka saradnicima, da improvizujemo, da izlazimo u susret i razumemo tuđe potrebe. Takođe nas savetuju kako da postavimo granice i da poštujemo sebe, svoje vreme i planove. Niko ne želi da bude smatran rigidnim u poslovnom okruženju ali zar neko želi da bude tzv. „otirač“ kog drugi iskorišćavaju i ne poštuju?

A kako biste vi reagovali

Situacija sa ovakvom dilemom ima mnogo i svako od nas bi verovatno pokazao svoj stepen tolerancije i različite reakcije – od mekanog do rigidnog:

  • Kada mi saradnik treći put otkazuje sastanak i diktira novi termin – da li ću biti rigidna ako više nisam saglasna sa tim?
  • Dobijam stalno nove zadatke petkom popodne sa zahtevom da budu završeni do ponedeljka ujutru? Da li ću pokazati fleksibilnost ako radim vikendom ili ću pokazati lenjost i rigidnost ako odbijem?
  • Neformalna druženja mog tima se uvek zakazuju uveče, a ja imam privatne obaveze.
  • Ne želim da pričam o mom emotivnom životu sa saradnicima, a oni vole tu temu.
  • Zaposleni dolaze kod mene kada su pod stresom i kad im je teško i to mi oduzima mnogo vremena. Drago mi je da činim da se osećaju bolje, ali gubim mnogo svog vremena i energije.
  • Počelo je da se podrazumeva da se svi važni projekti dodeljuju meni i osećam da sam u burn out-u, a ujedno želim da se dokazujem i volim kada uspemo.
  • Već treći put koleginica uzima zasluge za moje ideje i predstavlja ih kao svoje. Ta koleginica se nalazi u teškom poslovnom periodu i imala je nekoliko negativnih fidbekova pa ne bih da joj odmognem.

Kao i za sve u životu, ni ovde ne postoje tačni i netačni odgovori jer poslovni kontekst niti je kviz, niti je crno- beli svet. Ono što ponekad čini ove dileme Gordijevim čvorom je teškoća da se proceni kontekst i namera drugih jer od toga zavisi i naša reakcija. Upravo tu možda leži rešenje: praviti razliku i proceniti kontekst.

Svodi se na dobro vaspitanje i poslovni bonton

Ako se rad vikendom zahteva onda kada je objektivno to potrebno i ako se dešava u realno zahtevnim situacijama, očekivano je pokazati fleksibilnost i žrtvovati koji sat privatnog vremena. Ljubazno postavljanje granice je ipak poželjno kada osećamo da je ovakav zahtev prešao u naviku i podrazumevano stanje.

Ako je saradnicima potrebna vaša podrška u nekim teškim situacijama, vredi žrtvovati svoje vreme i posvetiti im se. To ipak nije isto kao kada neko uporno zloupotrebljava vaše vreme žaleći se non stop, u svakoj situaciji. Tada možda treba razmisliti da li je saradnik ušao u „ulogu žrtve“ i manipuliše vama.

Neko mi treći put otkazuje sastanak … Velika je razlika ako to uradi ljubazno, uz izvinjenje i sa objašnjenjem, dajući prostor i meni da se saglasim. Tada ću ispoštovati okolnosti i pružiti poverenje. Ako uz treće otkazivanje dobijem samo nov termin zakucan u kalendar, verovatno ću proceniti da je vreme da odbijem sastanak. Pošto nisam dobila ljubaznost, pokazaću je ja kroz rečenicu: „Žao mi je što moram da odbijem predloženi termin za sastanak jer imam zakazane obaveze. Ako nije problem, poslaću predlog termina sledeće nedelje“.

Nema sumnje da je potrebno u poslu biti angažovan, pokazati iskorak, dokazati da nam je stalo, žrtvovati svoje vreme kada je to važno. Podjednako je važno i poštovati sebe, ne dozvoliti da se trud uzima zdravo za gotovo kao podrazumevana stvar.

Deluje kao filozofska dilema, a možda može da se svede na dobro vaspitanje i poslovni bonton.

Možda je recept jednostavan: ljubazno postaviti granice kada nailazimo na preterivanje i manipulacije, a olabaviti granice i biti fleksibilan kada nailazimo na uvažavanje i poštovanje.

Još jedan Gordijev čvor čije se rešenje svodi na … Ljudskost.

 

 

HR Lab novosti na email

Saznajte prvi najnovije informacije o regrutaciji, selekciji, brendiranju poslodavaca i najave događaja koje organizujemo za vas.

Slične vesti

NovostiPravo zaposlenih na topli obrok

Pravo zaposlenih na naknadu svih troškova koji nastaju u vezi sa radom regulisano je članom 118. Zakona o radu. Prema Zakonu o radu, zaposleni ima pravo na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, i to: 1) za dolazak i odlazak sa rada, u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju, […]

NovostiGarancija za mlade – nove mogućnosti i prilike

Priključite se Projektu Garancija za mlade, zajedno da pružimo šansu mladima do 30 godina starosti, koji nisu zaposleni, nisu na školovanju ili obuci (NEET – not in education, employment or training) da dobiju kvalitetnu ponudu za posao, nastavak obrazovanja ili praksu u roku od četiri meseca od ulaska u status nezaposlenosti ili napuštanja, odnosno završetka […]

NovostiPROGRAM REŠAVANJA VIŠKA ZAPOSLENIH 

U prethodnom tekstu smo opisali situacije u kojima nastupa višak zaposlenih kod poslodavca. Podsećamo da smo takođe definisali kada postoji obaveza donošenja programa rešavanja viška zaposlenih. Obaveza donošenja programa postoji u sledećim slučajevima:  Poslodavac koji ima više od 20, a manje od 100 zaposlenih, a prestaje potreba za radom 10 zaposlenih;  Poslodavac koji ima najmanje […]

Novosti„Prekvalifikovani ste za ovaj posao?“ – Kako to da razumemo? 

Ako je neko prekvalifikovan za radno mesto trebalo bi da pretpostavimo da će se brže uklopiti,  dati doprinos, doneti dodatnu vrednost, zar ne? Ako se za posao magacinskog radnika prijavi neko ko je u prethodnoj kompaniji bio šef smene u magacinu ili tim lider, takva osoba bi mogla da bude višestruko korisna i kolegama i […]