Pređi na glavni sadržaj

Obaveze poslodavaca kada roditelj odsustvuje sa rada zbog nege bolesnog deteta

23. decembar 2022.
·7 minuta za čitanje

Zaposlena žena koristi odsustvo sa rada vezano za svaki porođaj i negu bebe, koje traje ukupno 12 meseci (a za treće i svako naredno dete 24 meseca)-porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta.
U nesrećnim okolnostima u kojima dete ima zdravstvene poteškoće i nije postiglo očekivan stepen razvoja, odsustvo jednog od roditelja sa posla traje duže u odnosu na odsustvo kod zdravog deteta. Postoji takođe i odsustvo sa rada zbog nege bolesnog člana porodice.
Na koji način zakon reguliše odsustvo sa rada roditelja radi nege člana porodice, radi posebne nege deteta i drugih lica i koje su obaveze poslodavca kod ostvarivanja ovih prava zaposlenih?

I Pravo roditelja na odsustvo sa rada radi posebne nege deteta

Zaposlena žena ima pravo na odsustvo sa rada zbog trudnoće i porođaja, kao i odsustvo sa rada radi nege deteta, u ukupnom trajanju od 365 dana, za prva dva deteta, odnosno na dve godine za treće i svako naredno dete. Međutim, ako je detetu neophodna posebna nega zbog teškog stepena psihofizičke ometenosti (osim za slučajeve predviđene propisima o zdravstvenom osiguranju, o čemu ćemo pisati u nastavku) jedan od roditelja tog deteta ima pravo da, po isteku porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, odsustvuje sa rada ili da radi sa polovinom punog radnog vremena, najduže do navršenih pet godina života deteta. Pravo u navedenom smislu ostvaruje se na osnovu mišljenja nadležnog organa za ocenu stepena psihofizičke ometenosti deteta. Naime, po podnetom zahtevu za posebnu negu deteta, Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje, po pozivu organa za društvenu brigu o deci lokalne samouprave gde je podnet zahtev, organizuje komisije za veštačenje zdravstvenog stanja deteta. Po sprovedenom veštačenju, Prvostepena komisija daje mišljenje o potrebi da podnosilac zahteva, zbog zdravstvenog stanja deteta odsustvuje sa rada radi posebne nege deteta, odnosno da radi sa polovinom punog radnog vremena. Tek u ovom momentu nastupa praktično jedina obaveza poslodavca kod ostvarivanja ovog prava. Poslodavac na osnovu mišljenja Prvostepene komisije donosi rešenje o pravu na odsustvo sa rada ili rada sa polovinom punog radnog vremena radi posebne nege deteta i dostavlja ga nadležnom organu jedinice lokalne samouprave i podnosiocu zahteva odmah, ukoliko nije uložen prigovor na mišljenje Prvostepene komisije, odnosno ukoliko je uložen prigovor, po dobijanju konačnog mišljenja Drugostepene komisije Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje. Dostavom navedenog rešenja poslodavac je ispunio svoju obavezu jer niti isplata naknade zarade tokom odsustva radi posebne nege deteta ide na njegov teret, niti on tehnički isplaćuje naknadu zarade koja je na teret budžeta. Dakle, poslodavac nije posrednik između organa koji plaća naknadu zarade i zaposlenog, kao što je to slučaj kod bolovanja koje plaća RFZO. Jedino ako je ocena komisije takva da je dovoljan rad sa polovinom radnog vremena, a ne potpuno odsustvo sa posla, poslodavac za polovinu vremena koje zaposleni roditelj provede na poslu plaća zaradu, kao i ostalim zaposlenima, a za polovinu vremena koju zaposleni odsustvuje sa rada nakanadu zarade plaća nadležna služba lokalne samouprave.
Prava opisana u ovom poglavlju ima i jedan od usvojilaca, hranitelj, odnosno staratelj deteta, ako je detetu, s obzirom na stepen psihofizičke ometenosti, potrebna posebna nega.

II Pravo na odsustvo sa rada hranitelja i staratelja deteta

Hranitelj, odnosno staratelj deteta mlađeg od pet godina života ima pravo da, radi nege deteta, odsustvuje sa rada osam meseci neprekidno od dana smeštaja deteta u hraniteljsku, odnosno starateljsku porodicu, a najduže do navršenih pet godina života deteta.
Ako je smeštaj u hraniteljsku, odnosno starateljsku porodicu nastupio pre navršena tri meseca života deteta, hranitelj, odnosno staratelj deteta ima pravo da, radi nege deteta, odsustvuje sa rada do navršenih 11 meseci života deteta.
Za vreme navedenog odsustva zaposlenom pripada naknada zarade koju ne plaća poslodavac, već ide iz budžeta, tako da je i ovde jedina obaveza poslodavca da donese rešenje o odsustvu sa rada.

III Pravo na rad sa nepunim radnim vremenom zbog nege deteta na zahtev roditelja

Roditelj ili staratelj, odnosno lice koje se stara o osobi oštećenoj cerebralnom paralizom, dečjom paralizom, nekom vrstom plegije ili oboleloj od mišićne distrofije i ostalih teških oboljenja, na osnovu mišljenja nadležnog zdravstvenog organa, može na svoj zahtev da radi sa nepunim radnim vremenom, ali ne kraćim od polovine punog radnog vremena.
Zaposleni koji radi sa nepunim radnim vremenom u navedenom smislu ima pravo na odgovarajuću zaradu, srazmerno vremenu provedenom na radu, u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu. Prema tome, na inicijativu zaposlenog, uz priloženo mišljenje stručno-medicinskih organa, potrebno je izmeniti ugovorene uslove rada u pogledu radnog vremena i omogućiti zaposlenom rad sa nepunim radnim vremenom, uz zaradu koja je smanjena srazmerno umanjenju radnog vremena. Ovde, dakle nema naknade zarade, već se samo plaća zarada shodno vremenu provedenom na radu. Za drugu polovinu do punog radnog vremena zaposleni nema pravo na naknadu zarade.

IV Neplaćeno odsustvo sa rada radi nege deteta do tri godine

Jedan od roditelja, usvojilac, hranitelj, odnosno staratelj ima pravo da odsustvuje sa rada dok dete ne navrši tri godine života, za koje vreme mu miruju prava i obaveze po osnovu rada, ako za pojedina prava zakonom, (ili eventualno opštim aktom poslodavca i ugovorom o radu) nije drukčije određeno.

Zaposleni koji želi da ostvari pravo na odsustvovanje, treba samo da podnese zahtev za korišćenje neplaćenog odsustva, pri čemu nije potrebno da poslodavac da svoju saglasnost. Poslodavac je dužan da uvaži zahtev roditelja i odobri neplaćeno odsustvo dok dete ne navrši tri godine života. Za vreme odsustvovanja sa rada zaposleni nema pravo na naknadu zarade, jer se ovo odsustvo tretira kao neplaćeno odsustvo, za koje mu miruju prava i obaveze iz radnog odnosa. Po isteku neplaćenog odsustva, zaposleni ima pravo da se vrati na rad.
Za vreme korišćenja neplaćenog odsustva zaposlenog do navršene tri godine života deteta, poslodavac ima obavezu da tom zaposlenom plaća doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 10,3%, na osnovicu koju čini zarada koju bi osiguranik ostvario da radi, s tim što ta osnovica ne može biti manja od najniže mesečne osnovice za plaćanje doprinosa.
Doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje se ne plaća, što znači da ovaj zaposleni za vreme mirovanja radnog odnosa ne stiče staž penzijskog osiguranja.

V Bolovanje zbog nege deteta do tri godine života

Zaposlenom pripada naknada zarade zbog nege obolelog, odnosno povređenog člana uže porodice mlađeg od 3 (tri) godina života, u svakom pojedinačnom slučaju bolesti, odnosno povrede, najduže do 15 dana. Izuzetno, kada postoje opravdani razlozi koji se odnose na zdravstveno stanje člana uže porodice, prvostepena lekarska komisija može produžiti trajanje privremene sprečenosti za rad zbog nege člana uže porodice, najduže do 30 dana. U svakom slučaju, koliko god da bolovanje traje, ono od prvog dana ide na teret RFZO. Poslodavac dakle ne plaća naknadu zarade za vreme sprečenosti za rad zaposlenog roditelja ako je ta sprečenost za rad prouzrokovana bolešću ili povredom deteta koje još nije navršilo tri godine života. Poslodavac ipak ima ulogu „posrednika“ između RFZO i zaposlenog jer mora filijali RFZO da preda dokumentaciju neophodnu za obračun naknade zarade. Potom se sredstva za isplatu naknade prenose na poseban račun poslodavca, sa kojeg on plaća naknadu zarade zaposlenom.

VI Bolovanje zbog nege deteta posle navršene tri godine života

Zaposlenom pripada naknada zarade zbog nege obolelog, odnosno povređenog člana uže porodice mlađeg od sedam godina života ili člana uže porodice starijeg od sedam godina života koji je teško telesno ili duševno ometen u razvoju, u svakom pojedinačnom slučaju bolesti, odnosno povrede, najduže do 15 dana, a ako je oboleli, odnosno povređeni član uže porodice stariji od sedam godina života, a nije teško telesno ili duševno ometen u razvoju, najduže do sedam dana.
Izuzetno, kada postoje opravdani razlozi koji se odnose na zdravstveno stanje člana uže porodice, prvostepena lekarska komisija može produžiti trajanje privremene sprečenosti za rad zbog nege člana uže porodice, najduže do 30 dana za negu deteta mlađeg od sedam godina života ili člana uže porodice starijeg od sedam godina života koji je teško telesno ili duševno ometen u razvoju, odnosno do 14 dana za negu člana uže porodice koji je stariji od sedam godina života, a nije teško telesno ili duševno ometen u razvoju.
Naknadu zarade za slučajeve privremene sprečenosti za rad opisane u ovom poglavlju za prvih 30 dana sprečenosti za rad obezbeđuje poslodavac iz svojih sredstava, a od 31. dana naknadu zarade obezbeđuje Republički fond.
Poslodavac isplaćuje i naknadu zarade zaposlenima koja se obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, na taj način što vrši obračun naknade zarade i dostavlja ga filijali RFZO kod koje je zaposlenom overena zdravstvena knjižica, uz zahtev za isplatu naknade zarade. Filijala utvrđuje pravo na naknadu zarade i visinu naknade i najkasnije u roku od 30 dana od dana prijema obračuna prenosi odgovarajući iznos sredstava na poseban račun poslodavca. Ukoliko ova sredstva poslodavac ne isplati osiguraniku u roku od 30 dana od dana njihovog prijema poslodavac je dužan da ih vrati filijali sa kamatom za koju su sredstva uvećana dok su se nalazila na posebnom računu poslodavca. Ova sredstva ne mogu biti predmet izvršenja.

VII Bolovanje zbog nege deteta sa teškim pogoršanjem zdravstvenog stanja

U slučaju teškog oštećenja zdravstvenog stanja deteta do navršenih 18 godina života zbog teškog oštećenja moždanih struktura, maligne bolesti, ili drugog teškog pogoršanja zdravstvenog stanja deteta, drugostepena lekarska komisija filijale RFZO može, na predlog zdravstvene ustanove koja obavlja zdravstvenu delatnost na tercijarnom nivou zdravstvene zaštite u kojoj se dete leči, a po uputu izabranog lekara, produžiti pravo na naknadu zarade zbog nege člana uže porodice i duže od propisanih maksimuma navedenih u poglavlju V i VI ovog teksta. Produženje prava na naknadu zarade ocenjuje drugostepena lekarska komisija filijale RFZO na svakih šest meseci, za svaki pojedinačni slučaj, u zavisnosti od zdravstvenog stanja deteta, kao i neophodnog daljeg lečenja deteta, odnosno rehabilitacije ako je potrebna. Ovo bolovanje može da traje sve dok dete ne navrši 18 godina starosti. Naknada zarade od prvog dana za koji je lekarska komisija utvrdila da postoji teško pogoršanje zdravstvenog stanja ide na teret RFZO. Naravno, kao što smo već pomenuli, poslodavac isplaćuje i naknadu zarade zaposlenima koja se obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, na taj način što vrši obračun naknade zarade i dostavlja ga filijali RFZO. Filijala utvrđuje pravo na naknadu zarade i visinu naknade i najkasnije u roku od 30 dana od dana prijema obračuna prenosi odgovarajući iznos sredstava na poseban račun poslodavca.

 

 

HR Lab novosti na email

Saznajte prvi najnovije informacije o regrutaciji, selekciji, brendiranju poslodavaca i najave događaja koje organizujemo za vas.

Slične vesti

NovostiPROGRAM REŠAVANJA VIŠKA ZAPOSLENIH 

U prethodnom tekstu smo opisali situacije u kojima nastupa višak zaposlenih kod poslodavca. Podsećamo da smo takođe definisali kada postoji obaveza donošenja programa rešavanja viška zaposlenih. Obaveza donošenja programa postoji u sledećim slučajevima:  Poslodavac koji ima više od 20, a manje od 100 zaposlenih, a prestaje potreba za radom 10 zaposlenih;  Poslodavac koji ima najmanje […]

Novosti„Prekvalifikovani ste za ovaj posao?“ – Kako to da razumemo? 

Ako je neko prekvalifikovan za radno mesto trebalo bi da pretpostavimo da će se brže uklopiti,  dati doprinos, doneti dodatnu vrednost, zar ne? Ako se za posao magacinskog radnika prijavi neko ko je u prethodnoj kompaniji bio šef smene u magacinu ili tim lider, takva osoba bi mogla da bude višestruko korisna i kolegama i […]

NovostiRegionalni sajam poslova po 15. put – dobra prilika za pronalaženje željenog posla 

Nakon prošlogodišnjeg Regionalnog sajma poslova, sa zadovoljstvom najavljujemo održavanje 15. po redu događaja, koji je najveći u regionu u vezi sa zapošljavanjem. Ovaj događaj se organizuje u saradnji sa vodećim sajtovima za zapošljavanje iz regiona, a našu zemlju predstavlja Poslovi Infostud, dok će ostale države predstavljati: MojPosao.ba – Bosna i Hercegovina, Vrabotuvanje – Severna Makedonija, […]

NovostiEfekat previše talenata: još jedna lekcija koju biznis može naučiti od vrhunskog sporta 

Miami Heat je već imao svoju veliku zvezdu Dvejna Vejda kada je ovaj tim 2010. godine uspeo da dobije još dve super zvezde – LeBrona Džejmsa i Krisa Boša.   Ali, započela sam temu od sredine. Hajde da krenemo od poslovne dileme, pa ćemo se vratiti na to šta biznis može da nauči od sporta.   Imati […]