Stigli su rezultati trećeg, sada već tradicionalnog istraživanja o beneficijama i wellbeing podršci zaposlenih “Šta to radi zaposlene”, koje su zajedničkim snagama sproveli Osiguranik, Tim Centar, Rezilient i Infostud. Kao najveće istraživanje ovog tipa kod nas, pruža mnogo novih podataka i uvida koje svaka kompanija može da iskoristi radi poboljšanja svog poslovanja, a posebno je korisno HR sektoru zaduženom za zadovoljstvo zaposlenih.
Šta saznajemo iz istraživanja?
Evo šta između ostalog saznajemo u istraživanju:
- Koji su najvažniji benefi za zaposlene; Na prva 4 mesta nalaze se beneficije vezane za fleksibilnost zaposlenih, dok je dobrovoljno zdravstveno osiguranje na 5. poziciji najpoželjnijih beneficija.
- Kakav je sistem zarada kod nas; Između ostalog saznajemo da čak petina zaposlenih radi delimično ili u potpunosti na crno.
- Koliki uticaj wellbeing podrška ima na biznis; Čak 94% zaposlenih se suočava sa nekim problemom iz domena wellbeinga, a 72% zaposlenih nema obezbeđen nijedan program wellbeinga.
- Kakva je uloga menadžera na zadržavanje zaposlenih; Saznajemo da li menadžeri žele da budu menadžeri, kao i koliko loš, odnosno dobar menadžer utiče na zaposlene.
- Da li bi zaposleni preporučili svoje poslodavce; Čak 60% zaposlenih priča otvoreno loše o svojoj kompanij, a izmerili smo i prosečan eNPS
I još mnogo toga.
Istraživanje “Šta to radi zaposlene” je sprovedeno na rekordnom uzorku od 2710 zaposlenih i 744 donosilaca odluka (HR menadžeri, top menadžeri i vlasnici). Oba uzorka su usklađena sa zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, tako da su rezultati u potpunosti reprezentativni za Srbiju prema svim ključnim pokazateljima (veličina kompanije, industrija, starost zaposlenih, itd).
Fleksibilnost i zdravlje su prioriteti za zaposlene
Rezultati su pokazali da je fleksibilnost u radu, baš kao i prošle godine visoko na listi prioriteta zaposlenih. Fleksibilno radno vreme, mogućnost četvorodnevne radne nedelje, rad od kuće i dodatni slobodni dani van zakonskog minimuma, nalaze se među najpoželjnijim pogodnostima, dok je dobrovoljno zdravstveno osiguranje odmah iza njih na listi najvažnijih beneficija.
Zaposleni u velikoj meri vide dobrovoljno zdravstveno osiguranje kao osnovnu stvar, baš poput redovne plate, a ne kao luksuz.
Dodatno, ove godine uočljiva je potreba zaposlenih za wellbeing programima. Čak 94% njih suočava se sa nekim od problema iz domena wellbeinga. Problemi kao što su stres, anksioznost, depresivnost, usamljenost, bračni i porodični problemi imali su uticaj na produktivnost zaposlenih, što je izjavilo njih 59%.
Ovo su samo neki podaci iz istraživanja, a još vrednih uvida sa tržišta rada saznajte u kompletnom izveštaju.
Izveštaj besplatno preuzmite OVDE.