Pređi na glavni sadržaj

„Oceni put do posla 2020”: Kandidati odlučili da su poslodavci sa najboljim procesom selekcije Continental – Subotica, Logik poslovni softver i Primus Group HRM

18. decembar 2020.
·5 minuta za čitanje

U okviru projekta „Oceni put do posla” Poslovi infostud i HR Lab organizovali su ovogodišnju dodelu priznanja kompanijama koje su po mišljenju kandidata koji su aplicirali putem sajta poslovi.infostud.com, ocenjene kao poslodavci sa najboljim procesom selekcije.

Zbog pandemije koronavirusa, tradicionalna ceremonija preseljena je u online okruženje – vebinar, na temu „Koji su to najbolji procesi selekcije u Srbiji”, dok su učesnici panela ujedno bili i predstavnici kompanija koje su osvojile prva mesta u tradicionalno svrstane tri kategorije: poslodavci iz oblasti HR agencija, IT sektora i opšta kategorija poslodavaca.

U segmentu opštih poslodavaca prvo mesto zauzela je kompanija Continental iz Subotice, liderska pozicija u IT-u pripala je domaćoj kompaniji Logik poslovni softver iz Niša, a u kategoriji HR agencija prvo mesto osvojila je kompanija Primus Group HRM iz Beograda,

Pogledajte ispod top listu po kategorijama:

OPP-lista dobitnika

 

Sa nama su bili Milica Karaulić, regruter kompanije Primus Group HRM, zatim Veljko Radovanović, direktor kompanije Logik poslovni softver i Jelena Zec, poslovni partner za ljudske resurse u kompaniji Continental, koji su podelili svoja iskustva po pitanju selekcije kandidata, zakazivanja intervjua za posao, testiranja, kao i razloga zbog kojih se kandidati najčešće žale.

Na početku vebinara, moderator Tanja Ikić, šef sektora ljudskih resursa Infostud grupe, navela je podatak da je ove godine u okviru projekta “Oceni put do posla” ukupno ocenjeno 44.908 konkursa, kao i najvažnije zaključke ovog istraživanja.

– Čak 14.766 kandidata ocenilo je proces selekcije u nekoj od kompanija, dok su kandidati procenjivali 5.811 poslodavaca u 2020. godini – objasnila je Ikić.

Kako je dodala, u ovoj godini zabeleženo je i to da čak 84% kandidata nije dobilo nikakav odgovor nakon prijave na konkurs, a izostanak povratne informacije je ujedno i stavka koja je dobila najnižu prosečnu ocenu 1.6. Ovo u velikoj meri utiče na sam imidž kompanije, te je 68% anketiranih reklo da se ne bi ponovo prijavili na oglas poslodavca, a preko 72% kandidata ne bi preporučili bliskim osobama da konkurišu na oglase tog poslodavca.

Informišite kandidate šta ih sve čeka u procesu selekcije

Način na koji je kompanija zakazala test ili intervju je dobio najvišu prosečnu ocenu 4, a prate ga procesi kao što su dobijene informacije o radnom mestu za koje su kandidati konkurisali (opis posla, dužnosti, radni uslovi…) i brzina završetka procesa selekcije su ocenjene najvišim ocenama 3.7, odnosno 3.6.

Milica Karaulić, regruter kompanije Primus Group HRM, rekla je da su strpljenje, empatija i razgovor sa kandidatima o njihovim očekivanjima veoma važni.

– Potrebno je da postoji jasnoća u zahtevima pozicija kako bi se izbegla lažna očekivanja. Kandidate treba informisati šta ih čeka u procesu i šta sve mogu da pitaju. Pokušavam da ceo proces učinim pomalo i zabavnim ali sa visokom dozom profesionalnosti – istakla je Karaulić.

Ona je pojasnila da potraga za poslom ume da bude stresna za kandidate, ali da danas sam proces selekcije postaje fleksibilan, te da je taj nivo stresa znatno niži jer se intervjui odvijaju online:

– To kandidatima daje određenu sigurnost jer se nalaze u prijatnom okruženju. U tim okolnostima mogu da pokažu i neke nove veštine, tj. koliko su agilni – tvrdi Karaulić.

Kako ona smatra, najčešći razlog zašto je kandidat odbijen leži u nedostatku kompetencija, ali i da agencija Primus Group HRM, koja posreduje u zapošljavanju, pregovara sa poslodavcima o kriterijumima koje zahtevaju od kandidata, posebno kada se javi potreba i zahtev za kadrom koji je redak.

OPP- vizual dobitnika

 

Analiza procesa selekcije – put do boljih rezultata

Zašto je sve ovo važno? Veljko Radovanovič iz kompanije Logik poslovni softver kaže da oni kontinuirano analiziraju kako ceo proces izgleda iz „cipela kandidata”.

– U svakom kontaktu pokušavamo da saznamo od kandidata šta je za njih bilo dobro, a šta nije. Trudimo se da u novim okolnostima budemo fleksibilni i da imamo razumevanja. Povratna informacija od kandidata koji ne prođe u naredni krug selekcije je mnogo vrednija i dragocenija od one koju sa sobom nosi osoba koju ćete zaposliti. Takođe, u situacijama kada kandidati tek ulaze na tržište rada ili kada konkurišu za pozicije juniora, a bivaju odbijeni, rado su otvoreni da im se daju karijerni saveti koji će im koristiti za buduće apliciranje – naglasio je Radovanović.

U kompaniji Continental mogu da se pohvale da je proces selekcije postavljen visoko u prioritetima tima.

Prema rečima Jelene Zec, zalažu se za potpunu transparentnost i da za sva moguća odstupanja u samom procesu obaveštavaju kandidate o statusima njihove prijave.

-U našoj kompaniji postoji upitnik za sve one kandidate koji ne prođu neki od krugova selekcije. To nam pomaže da popravimo sve aspekte u celokupnom postupku. Ovakav vid analize ponekad radimo i nekoliko puta godišnje – rekla je Zec.

Kako izgleda najkraći i najduži proces selekcije

Proces selekcije u Continental-u blago je prilagođen i osobama koje su nisko ili visoko kvalifikovane.

– Prvi krug selekcije odvija se putem telefonskog razgovora. Praksa je da se drugi krug odvija sa rukovodiocem u prostorijama kompanije, ali da se taj segment sada sprovodi online. Nakon toga se vrši testiranje kandidata. Ako govorimo o najkraćem procesu selekcije, on se vezuje samo za pojedine pozicije i sprovodi se u prostorijama kompanije u vidu intervjua i testa koji se odmah polaže na licu mesta – objašnjava Jelena Zec.

Sa druge strane, Veljko Radovanović navodi da je profil kandidata koji konkurišu u kompaniji Logik poslovni sistem, vezan za elektrotehnički i ekonomski fakultet.

Za sve profile, osim programera, postoje dva kruga selekcije koji se odvijaju preko Zoom platforme i u oba kruga na razgovoru su prisutni i predstavnici HR-a i budući rukovodilac. Za programere, nakon drugog kruga selekcije dobija se test projekat nakon koga kandidat biva obavešten da li je prošao ili ne – rekao je Radovanović.

Svi panelisti se slažu da praksa pokazuje da kandidati imaju gotovo uvek slične primedbe. Najčešći prigovor je onaj koji se odnosi na to kada nisu ispoštovana obećanja tokom samog procesa selekcije.

– Izostanak informacija koje su kandidatima neophodne predstavljaju svakako najbolnije tačke – zaključuju Milica Karaulić i Jelena Zec na ovogodišnjem panelu.

Ispod možete da pogledate ceo snimak događaja:

U istraživanju “Oceni put do posla” učestvuju kandidati koji su u potrazi za poslom putem sajta poslovi.infostud.com. Oni svake godine ocenama od 1 do 5  boduju način na koji je kompanija zakazala intervju, kvalitet dobijenih informacija o radnom mestu, brzinu završetka procesa selekcije, kao i obaveštavanje o ishodu konkursa.

 

 

Autor
HR Lab
HR Lab novosti na email

Saznajte prvi najnovije informacije o regrutaciji, selekciji, brendiranju poslodavaca i najave događaja koje organizujemo za vas.

Slične vesti

NovostiVebinar: Uvođenje programa podrške porodici – Prednosti, izazovi i koraci

Beneficije koje pružate zaposlenima, posebno one usmerene na podršku porodici, igraju sve važniju ulogu u današnjem poslovnom okruženju. One ne samo da utiču na povećanje motivacije i produktivnosti, već doprinose zadržavanju zaposlenih u kompaniji i povećanju njihovog zadovoljstva, čime se šalje jasna poruka da se brine o dobrobiti svojih zaposlenih.  S tim u vezi, u […]

NovostiIvana Bibić, direktorka Krojačeve škole: Zajedno sa Infostudom menjamo tržište rada i edukacije nabolje

Nedavno kupovinom 76% vlasništva Krojačeve škole, Infostud je postao većinski vlasnik ove platforme za online učenje, koja je jedna od najvećih u Srbiji. Šta ova akvizicija znači za obe kompanije, kakve novine će to doneti i na tržište rada i u oblast celoživotnog učenja pričali smo sa Ivanom Bibić, direktorkom Krojačeve škole.   Krojač je […]

NovostiKoje su veštine potrebne na tržištu rada i kako ih uspešno steći

U organizaciji Udruženja „Žene na prekretnici“, u utorak 26. novembra, u Kući ljudskih prava u Beogradu održano je predavanje na temu: „Koje su veštine potrebne na tržištu rada i kako ih uspešno steći“. Udruženje „Žene na prekretnici“ je osnovala grupa žena koje su objedinile svoje veliko profesionalno iskustvo, znanje, kontakte i predanost, radi rešavanja problema […]

NovostiDan popusta u Infostudu

U petak 29.11. vas očekuju popusti od 30% do 50% na odabrane usluge!   BLOG TEKST  Uz 50% popusta na BLOG 1000 pravi je trenutak da kandidatima ispričate priču o kompaniji i vašim zaposlenima. Tekst možete napisati sami ili uz pomoć našeg redakcijskog tima.  Cena sa uračunatim popustom iznosi 60.000 RSD + PDV.   Raspoloživo je 30 […]