Pređi na glavni sadržaj

Zakonski postupak za aneks ugovora o radu

16. avgust 2024.
·5 minuta za čitanje

U prethodnom tekstu govorili smo o zakonskim razlozima za izmenu ugovorenih uslova rada, odnosno opisali smo situacije u kojima se zaposlenom može ponuditi aneks ugovora o radu. Pošto ugovor o radu predstavlja izraz saglasnosti volja poslodavca i lica koje se zapošljava o zasnivanju radnog odnosa i uređenju međusobnih prava i obaveza, poslodavac ne može jednostrano da izmeni ugovor o radu. Poslodavac je dužan da zaposlenim ponudi izmenu ugovorenih uslova rada u odgovarajućoj proceduri, kako bi bio potpisan ugovor o izmenama ugovora o radu, odnosno tzv aneks ugovora o radu. Ta procedura, kao i posledice njenog nepoštovanja, tema su ovog teksta.

I Procedura aneksa

Uz aneks ugovora o radu poslodavac je dužan da zaposlenom dostavi u pisanoj formi obaveštenje koje sadrži:

a) Razloge za ponuđeni aneks ugovora-mora biti naveden konkretan razlog, nije dovoljno da poslodavac u ponudi za aneks prepiše naziv zakonskog osnova za aneks. Primera radi, ne može poslodavac da navede da je razlog za aneks premeštaj na drugi odgovarajući posao, zbog potreba procesa i organizacije rada. Trebalo bi da zaposlenom bude predočeno koje su to konkretno potrebe procesa i organizacije rada koje zahtevaju da zaposleni bude premešten. Na primer, poslodavac ukine određeno radno mesto jer mu je nepotrebno u organizaciji posla i zaposlenog premesti na druge poslove, za koje se zahteva ista vrsta i stepen stručne spreme kao za dotadašnje poslove. Potrebno je pojasniti da su određene okolnosti dovele do ukidanja radnog mesta, te da je poslodavac prinuđen na premeštaj zaposlenog na drugi odgovarajući posao.

b) Rok u kome zaposleni treba da se izjasni, a koji ne može biti kraći od osam radnih dana. Zaposlenom se mora ostaviti vreme da razmotri ponudu za premeštaj i to ne sme briti kraće od osam radnih dana. Zbog računanja roka potrebno je imati dokaz o datumu kada je zaposleni primio ponudu i obaveštenje o razlozima za aneks. Najpraktičnije je da se zaposleni potpiše na oba akta i stavi datum kada ih je primio. Ukoliko odbija to da uradi, dokumenta mu se mogu poslati poštom preporučeno.

v) Upozorenje o pravnim posledicama koje mogu da nastanu nepotpisivanjem aneksa ugovora. Najteža posledica je otkaz ugovora o radu jer je po Zakonu o radu odbijanje da se potpiše aneks ugovora o radu jedan od razloga za otkaz. Naravno, u navedenom smislu zakonit je samo onaj otkaz koji poslodavac uruči zaposlenom nakon što je poštovao zakonsku proceduru i zakonske razloge za aneks, a zaposleni odbije da ga potpiše.

Dakle, obaveštenje poslodavca o razlozima za ponudu aneksa ugovora o radu mora biti jasno obrazloženo, tj. nedvosmisleno i mora da sadrži pouku o posledicama odbijanja, kako zaposleni ne bi imao nedoumice prilikom odlučivanja da li će pristati na aneks.

Ističemo i to da sudska praksa ima stav da poslodavac zaposlenom može poslati ponudu aneksa ugovora o radu i dok se zaposleni nalazi na godišnjem odmoru ili bolovanju. Takođe naglašavamo da je premeštaj moguć samo na ono radno mesto koje je u momentu ponude aneksa postojeće radno mesto.

II Kada nije neophodna obrazloženje poslodavca o razlozima za aneks?

Pored privremenog premeštaja na odgovarajuće poslove, zakonske odredbe kojima je regulisana procedura za aneksiranje ugovora o radu ne moraju se primeniti u slučaju zaključivanja aneksa ugovora o radu na inicijativu zaposlenog.

Takođe, Izmena ličnih podataka o zaposlenom i poslodavcu (npr adresa i slično), kao i izmena podataka kojima se ne menjaju sami uslovi rada, mogu da se konstatuju aneksom ugovora na osnovu dokumentacije, a bez sprovođenja zakonske procedure za aneks, to jest bez dostavljanja ponude od strane poslodavca.

III Privremeni premeštaj na druge poslove bez aneksa ugovora

U slučaju da je određeni posao potrebno izvršiti bez odlaganja, zaposleni može biti privremeno premešten na druge odgovarajuće poslove (dakle opet se radi o poslovima koji odgovaraju vrsti i stepenu stručne spreme za koji je potpisan ugovor o radu) na osnovu rešenja, odnosno bez ponude aneksa ugovora o radu, ali najduže 45 radnih dana u periodu od 12 meseci. U ovom slučaju zaposleni zadržava osnovnu zaradu utvrđenu za posao sa koga se premešta, ako je to povoljnije za njega. Ukoliko je veća zarada za poslove na koje se premešta, zaposleni ostvaruje veću zaradu nego po ugovoru o radu.

IV Da li je aneksom moguć premeštaj na “nižu” poziciju

Ovde ćemo se ponovo osvrnuti na značenje zakonskih odredbi prema kojima je premeštaj zaposlenog moguć samo na odgovarajući posao kao i na pravne posledice nepotpisivanja aneksa.

Najpre, što se tiče odredbe po kojoj je premeštaj aneksom dopušten samo na odgovarajući posao, odnosno posao „za čije se obavljanje zahteva ista vrsta i stepen stručne spreme koji su utvrđeni ugovorom o radu“, pojašnjavamo sledeće:

– Radi se o stručnoj spremi koja je po vrsti i stepenu tražena prilikom zasnivanja radnog odnosa i kao takva utvrđena u ugovoru o radu. Posebno naglašavamo da se ne radi o stručnoj spremi koju je zaposleni stekao tokom trajanja radnog odnosa. Primera radi, ukoliko zaposleni (pre ili tokom trajanja radnog odnosa) završi fakultet, a zasnovao je radni odnos radi obavljanja poslova za koje je potrebna srednja stručna sprema, odgovarajući posao u smislu zakonskih odredbi o aneksu je posao sa srednjom stručnom spremom.

– Očuvanje visine zarade nije obuhvaćeno pojmom odgovarajućeg posla. Moguće je da zaposleni nakon premeštaja na drugo radno mesto sa istom stručnom spremom prima nižu zaradu u odnosu na zaradu radnog mesta sa koga je premešten.

– Moguć je premeštaj sa rukovodećeg na izvršilačku poziciju, ako se za oba posla zahteva ista vrsta i stepen stručne spreme. Primera radi, ako diplomirani pravnik zasnuje radni odnos kako bi bio na čelu određene organizacione jedinice poslodavca (na primer šef HR službe), poslodavac može kasnije da ga premesti na posao za koji se takođe zahteva visoka stručna sprema pravne struke, bez obzira da li je to novo radno mesto rukovodeće i bez obzira na to da li je zarada niža ili ne.

Shodno svemu navedenom, ključno za zakoniti aneks jeste to da je uslov za obavljanje posla na koji se zaposleni premešta po vrsti i stepenu stručne spreme identičan uslovima za obavljanje poslova iz ugovora o radu. Poklapanje u pogledu visine zarade i u pogledu hijerarhijskog položaja u samoj poslovnoj organizaciji poslodavca nije nužno.

V Pravo zaposlenog da kod suda osporava zakonitost aneksa

Bitno je naglasiti da da zaposleni ima pravo da u sudskom postupku osporava zakonitost aneksa ugovora o radu bilo da je potpisao navedeni aneks, bilo da je odbio da ga potpiše u ostavljenom roku. Rok za podnošenje tužbe je 60 dana od dana zaključivanja aneksa. Ukoliko je zaposleni odbio aneks, pa je usled toga dobio otkaz, rok za tužbu sudu je 60 dana od dana prijema rešenja o otkazu. Smatra se da je zaposleni odbio ponudu aneksa ugovora ako ne potpiše aneks ugovora u roku koji mu je ostavio poslodavac, uz poštovanje minimuma od 8 radnih dana.

Ukoliko je poslodavac otkazao ugovor o radu jer je zaposleni odbio da potpiše aneks, a u kasnije pokrenutom sudskom postupku se utvrdi da je aneks ugovora o radu nezakonit, sud će presudom obavezati poslodavca da zaposlenog vrati na rad.

VI Pravne posledice nepotpisivanja aneksa

Kada je reč o pravnim posledicama nepristajanja na aneks, svakako je od suštinskog značaja činjenica da poslodavac može u tom slučaju da uruči otkaz zaposlenom. Ukoliko u roku od 8 dana od dana prijema ponude za zaključenje aneksa ugovora o radu zaposleni isti ne prihvati, ili u pisanoj formi jasno odbije aneks, stekli su se formalni uslovi za otkaz ugovora o radu od strane poslodavca. Zakonitost otkaza zaposleni može osporavati pred sudom, ali u tom slučaju van radnog odnosa, odnosno kao bivši zaposleni. U svakom slučaju, spor pred sudom oko nezakonitosti aneksa može da se vodi na dva načina: da se aneks prihvati, pa se iz radnog odnosa osporava njegova zakonitost u sudskom postupku, ili da se odbije pa se osporava otkaz koji je iz toga proistekao.

 

HR Lab novosti na email

Saznajte prvi najnovije informacije o regrutaciji, selekciji, brendiranju poslodavaca i najave događaja koje organizujemo za vas.

Slične vesti

NovostiŠta nakon isteka ugovora o radu na određeno vreme

U prethodnom tekstu bavili smo se svim zakonskim razlozima za prestanak radnog odnosa.  Zakon o radu prestanak radnog odnosa uređuje na restriktivan način, te radni odnos prestaje samo u slučajevima utvrđenim zakonom. Svaki prestanak radnog odnosa mimo razloga koji je propisan zakonom je protivpravan, i po tužbi zaposlenog se gubi spor. Stoga poslodavci strogo moraju […]

NovostiInfostud akvizirao Krojačevu školu: Zajednički korak ka razvoju karijere kroz učenje

Infostud je postao većinski vlasnik Krojačeve škole, jedne od vodećih platformi za online učenje u Srbiji, kupovinom 76% vlasništva ove kompanije. Ova akvizicija donosi direktnu korist svim korisnicima Infostuda, jer im omogućava bolji pristup edukativnim resursima koji će im omogućiti brži karijerni napredak. Kombinovanjem našeg dugogodišnjeg iskustva u zapošljavanju i Krojačeve škole u obrazovanju, sada […]

NovostiInfostud predstavio inovativne alate za regrutaciju na Jesenjem Vivaldi forumu

Na ovogodišnjem Jesenjem Vivaldi forumu, održanom od 18. do 20. septembra na Mokroj Gori, poseban fokus je stavljen na aktuelne teme iz oblasti ljudskih resursa. Kao lider u sferi zapošljavanja, Infostud je tokom prvog dana foruma okupio HR stručnjake i preduzetnike kako bi diskutovali o izazovima u pronalaženju kvalitetnih kandidata.  U okviru radionice pod nazivom […]

NovostiRazlozi za prestanak radnog odnosa

Prestanak radnog odnosa veoma je važna tema kada je reč o zakonskom uređivanju rada, pa ćemo se tim pitanjem baviti u nekoliko tekstova. Zakon o radu prestanak radnog odnosa uređuje na restriktivan način, pošto radni odnos prestaje samo u slučajevima utvrđenim zakonom. Navedeno znači da bi svaki prestanak radnog odnosa mimo razloga koji je propisan […]