Imidž poslodavca je sve značajnija moć kompanije. To je alat za borbu na tržištu rada ali i faktor ostvarenja strategije kompanije jer posredno i dugoročno, Employer branding utiče na kadrovski potencijal i kapital svake kompanije. Statistika je ubedljiva po tom pitanju.
Kolege iz marketinga su najbolji saradnici Ljudskim resursima u razumevanju važnosti kreiranja, lansiranja i širenja EB strategije. Zašto?
- Shvataju da EB nije reklama nego da je to ogledalo kompanije i da zato mora biti istinito, živo unutar kompanije da bi se moglo proširiti kao priča eksterno
- Znaju važnost percepcije targetirane publike
- Razumeju apstraktne pojave poput “organizaciona kultura”, “kompanijske vrednosti”
- Svesni su koliko je bitan princip: “walk the talk”
- Kao što umeju da rade eksterna istraživanja, mogu da pomognu u internim istraživanjima i definisanju onoga što mi kao kompanija jesmo: koje su naše vrednosti, po čemu smo drugačiji, šta nudimo, šta je naša svrha i vizija, kakva je naša kultura, koji su naši etički principi..
- Majstori su da složene poruke kompanije pretvore u efektne i tačne slogane, slike, infografike, vizuelne identitete, poruke
Spemnost da se prihvati tuđa perspektiva
Nije dovoljna jedna kafa sa kolegama iz marketinga da bi se napravila i ostvarila EB strategija. Kao i svi dugoročni i veliki poduhvati, i ovaj traži trud i ulaganje. Zahteva otvorenost za učenje od druge strane, aktivno slušanje, otvaranje prostora za slobodno izražavanje mišljenja. Kvalitet saradnje marketinga i HR-a zavisi i od toga koliko su obe strane spremne da ulože sebe da sagovorniku približe svoju perspektivu i ekspertizu i da je poštuju i prihvate.
Zvuči kao recept za kvalitet svake poslovne saradnje ali svi odnosi se uvek svode na jednostavne, ljudske principe.
Kada uključiti marketing u kreiranje i pokretanje EB strategije? OD STARTA.
Važno je da naši partneri iz marketinga čuju šta želimo da postignemo EB strategijom dok su ideje još sirove i nerazrađene. Neophodni su nam i dok interno prikupljamo informacije: intervjuišemo zaposlene, bivše zaposlene, menadžment, dok sagledavamo strategiju i vrednosti kompanije, dok merimo organizacionu kulturu… Sve ove informacije su zajednički alat da se napravi nešto fenomenalno.
Kada kompanija kreira svoju EB strategiju sigurno nije ideja da ona stoji zabeležena na nekom papiru, stavljena u fioku. Ideja je da se ona lansira, živi i unapređuje. Tu nam je tek potreban marketing: kako ćemo pristupiti publici, kako ćemo koordinisati poruke koje šaljemo, kako koristiti socijalne mreže, zašto nam je bitno da pratimo i beležimo sve što kao kompanija radimo, kako unapređujemo naš onboarding proces, šta nedostaje našem procesu selekcije, kako izgleda naš oglas, kako izgledamo u očima šire publike, kako promovisati aktivnosti naših zaposlenih.
Zaključak: Preporuka je sarađivati sa sektorom Marketinga na mnogim HR poljima ali je jedino za Employer Branding ova saradnja MUST.