Pređi na glavni sadržaj

Koje boje su odgovarajuće za brend poslodavca

6. avgust 2020.
·3 minuta za čitanje

I boje su nešto što daje lični pečat vašem brendu pa je potrebno da napravite pravi izbor. Kako ljudi reaguju na različite boje? Da li postoje univerzalna pravila ili to zavisi od  ličnih sklonosti posmatrača, njegovog specifičnog životnog iskustva ili trenutnog raspoloženja, konteksta? Da li je žuta boja zaista simbol sreće, crvena uzbuđenja, zelena mira, a plava poverenja?

Najvažniji je kontekst

Vaš brend treba da stvori određeni osećaj i raspoloženje koji su u skladu s vašim poslovnim okruženjem.

Zapitajte se da li su određene boje prikladne s obzirom na ono čime se bavite i s obzirom na vrednosti koje negujete, ali i osećanja i raspoloženja koja želite da pokažete i pokrenete.

Ali da vidimo šta koja boja simbolizuje.

Crvena

Crvena je boja vatre i krvi pa je povezana sa energijom, snagom, odlučnošću, strašću, uzbuđenjem, željama i ljubavlju, ali i s opasnošću.

Međutim, crvena boja je i boja urgentnosti koja poziva ljude na brze odluke i akcije.

Emotivno gledano to je vrlo intenzivna boja. Ima visoku vidljivost pa su zbog toga znakovi upozorenja obojeni crveno. Crvena je i simbol hrabrosti pa je ta boja često prisutna na nacionalnim zastavama.

Narandžasta

Narandžasta je povezana sa radošću i toplinom. Predstavlja optimizam, entuzijazam, fascinaciju, radost, kreativnost, odlučnost, privlačnost, uspeh, ohrabrenje, stimulaciju, poštovanje drugih i samopoštovanje.

Žuta

Žuta je boja sunca i simbolizuje uživanje, sreću, intelekt i energiju.

Ali istovremeno simbolizuje nestalnost, spontanost pa je treba izbegavati ukoliko želite da sugerišete stabilnost i sigurnost.

Kao i crvena i ova boja je dobra boja za privlačenje pažnje.

Zelena

Zelena je boja prirode. Simboliše rast, sklad, lekovitost, obnavljanje i svežinu. Daje osećaj sigurnosti i mira.

Kao tamno zelena povezuje se s novcem, finansijskim svetom i bankarstvom, ali i s ambicijom i pohlepom.

Plava

Boja neba i mora. Često je povezana s dubinom i stabilnošću. Simbolizuje poverenje, odanost, mudrost, pouzdanje, inteligenciju, veru, istinu.

Za razliku od emocionalno toplih boja poput crvene, narandžaste i žute plava je povezana sa svešću i intelektom. Smatra se muškom bojom zbog čega se dečaci oblače u plavo, a devojčice u roze.

Tamnoplava boja povezana je s dubinom, stručnošću i stabilnošću. Simbolizuje znanje, moć, integritet i ozbiljnost.

Ljubičasta

Ljubičasta kombinuje stabilnost plave boje i energiju crvene. Ljubičasta je simbol ekstravagancije, bogatstva, prestiža, otmenosti, luksuza i ambicije. Ali isto tako povezana je i s mudrošću, dostojanstvom, nezavisnosću, kreativnošću, misterijom i magijom.

Svetlo ljubičasta evocira romantična i nostalgična osećanja dok se tamno ljubičasta vezuje za tugu.

Bela

Bela je povezana sa svetlošću, dobrotom, nevinošću, čistotom i devičanstvom. Smatra se da je to boja savršenstva.

Bela znači sigurnost, čistotu i čistoću. Za razliku od crne, bela obično ima pozitivnu konotaciju. Bela predstavlja uspešan početak i veru u viši smisao.

U oglašavanju se bela boja povezuje s hladnoćom i čistoćom jer je boja snega. Može da ukazuje na jednostavnost.

Bela je prikladna boja za dobrotvorne organizacije jer i anđeli se obično zamišljaju kako nose bele haljine. Povezuje se i s bolnicama, lekarima i sterilnošću, tako da se bela može koristiti kako bi se ukazalo na to da je nešto bezbedno.

Crna

Crna je simbol moći, elegancije, formalnosti, smrti, zla i misterioznosti.

Dovodi se u vezu s tajanstvenošću, budi strah od nepoznatog i skivenog. Obično ima negativnu konotaciju, kao na primer crna lista, crni humor.

Isto tako označava snagu i autoritet. Smatra se vrlo formalnom, elegantnom i prestižnom bojom.

S obzirom da u žalosti nosimo crninu ujedno je i simbol tuge.

Kako kombinacija različitih vrednosti jača brend poslodavca tako i kombinacija različitih boja koje simbolizuju različite vrednosti doprinosi snazi brenda.

Znajući koliko je važna simbolička uloga boja u uspostavljanju i čuvanju brenda, ne čudi što kompanije imaju knjige grafičkih standarda i ne dozvoljavaju ni najmanja odstupanja od propisanih nijansi koje se koriste u svakodnevnoj upotrebi.

Ali kako jedna slika govori više od hiljadu reči pogledajte to mnoštvo boja na Lorealovoj karijernoj stranici. Možda ćete ih sad posmatrati potpuno drugim očima.

newsletter-small
newsletter-medium
newsletter-large

HRLab Njuzleter - vesti o zapošljavanju i tržištu rada, edukativni i zabavni tekstovi, kao i najave događaja za HR i preduzetnike.

Hvala na prijavi! Uskoro će Vam stići mejl za potvrdu pretplate.

Slične vesti

Zašto treba da učestvujete u Talent X istraživanju – kako vas kandidati vide i zbog čega bi radili za vasEmployer BrandingZašto treba da učestvujete u Talent X istraživanju – kako vas kandidati vide i zbog čega bi radili za vas

U dinamičnom poslovnom okruženju, privlačenje i zadržavanje talenata predstavlja jedan od najvećih izazova za kompanije. Da biste ostali korak ispred konkurencije, morate razumeti kako vas kandidati vide i šta ih motiviše da se prijave baš kod vas. Upravo iz tog razloga kompanija Infostud već 7 godina sprovodi najveće domaće istraživanje percepcije brenda poslodavca Talent X […]

Povratna informacija kandidatima: osnova profesionalnog employer brandingaEmployer BrandingPovratna informacija kandidatima: osnova profesionalnog employer brandinga

Proces selekcije je sve zahtevniji, broj prijava raste, tok selekcije je kompleksniji, a HR timovi pod stalnim pritiskom brzine i tačnosti. U takvom ritmu, često se desi da komunikacija prema kandidatima ostane u drugom planu. Upravo tu se pravi razlika između operativno odrađenog procesa i strateški vođenog employer brandinga. 77% kandidata u Srbiji nikada ne […]

Ne žele svi da napreduju. Pa šta ondaEmployer BrandingNe žele svi da napreduju. Pa šta onda

U HR zajednici smo, prirodno, fokusirani na razvoj u svakom smislu. Kreiramo razvojne i karijerne planove, pravimo planove nasleđivanja za ključne pozicije, biramo potencijale za buduće menadžerske role. Razvoj predstavlja vrednost po sebi.  I onda sretnemo zaposlenog koji je zadovoljan tu gde jeste i ne želi da napreduje. Sreća je ako zaposleni to otvoreno i […]

Zašto je bitno da HR zna šta je „slow work“Employer BrandingZašto je bitno da HR zna šta je „slow work“

Do skoro su, u poslu, pokazatelji vrednosti bili užurbanost, preopterećnost, trčanje, jurcanje, stalno telefoniranje, „multitasking“. Smatralo se da su popunjeni kalendari i žongliranje velikim brojem obaveza simboli nečije produktivnosti i „važnosti“ za kompaniju. Ovaj koncept nazivaju čak i „presenteeism“- praksa da se bude fizički prisutan i vidljiv nevezano za realne rezultate i datu vrednost. Ovi […]