Pređi na glavni sadržaj

Šta mislite o zapošljavanju bivših zaposlenih?

11. januar 2022.
·3 minuta za čitanje

Zapošljavanje bivših zaposlenih je brzo, lako i jeftino rešenje koje može da da dobre rezultate.
Uzimajući u obzir rizik od pogrešno donetih odluka pri zapošljavanju potpuno nepoznatih kandidata, moguću veću stopu fluktuacije u tom slučaju i ograničen broj talenata, održavanje odnosa sa bivšim zaposlenima, koje nismo želeli da izgubimo, postaje sve značajnije i pruža niz prednosti.

Prednosti date strategije

Bivši zaposleni koje nismo želeli da izgubimo su visoko produktivni zaposleni. Oni su bili vrlo uspešni i pre odlaska, ali je realno očekivati da će biti još uspešniji po povratku zahvaljujući novom iskustvu koje su u međuvremenu stekli.

Kada su već doneli odluku da se vrate teško da će razmišljati o ponovnom odlasku. Ujedno njihov povratak je snažna poruka zaposlenima da u tuđem dvorištu trava nije zelenija. Ukoliko se u kompaniju vraća značajniji broj bivših zaposlenih to jača brend poslodavca.

Za njihovo regrutovanje potrebno je upola manje vremena pošto se ne troši vreme da bi se kandidat pronašao jer je kompanija sve vreme u kontaktu sa bivšim zaposlenim. Kako se obe strane međusobno dobro poznaju nije potrebno vršiti testiranje niti preduzimati višestruke intervjue što sve zajedno skraćuje proces selekcije.

S obzirom da bivši zaposleni dobro poznaju kompaniju, menadžment, kolege, način rada, organizacionu kulturu njima nije potreban proces uvođenja i orijentacije, mentorstvo, niti koučing. Svojim povratkom bivši zaposleni donose iskustvo drugih kompanija, primere dobrih praksi i inovacije. Time što su radili u konkurentskoj firmi izgradili su kontakte preko kojih mogu da dođu do informacija do kojih drugi ne mogu.
Datoj strategiji može da pribegne bilo koja kompanija bez obzira na veličinu, čak i ako nema zaposlenog koji se bavi regrutacijom.

Međutim, iako je datu strategiju u principu jednostavno i lako primeniti treba znati kako dati proces sprovesti u praksi.

Kako je sprovesti u delo

Kao što pri ulasku zaposlenih u kompaniju postoji osmišljen proces orijentacije i uvođenja isto tako treba da postoji i osmišljen proces pri njihovom izlasku. Zaposlenima koji odlaze, a čiji odlazak kompanija ne želi, treba dati do znanja da su im vrata širom otvorena ako ikada požele da se vrate. S njima treba ostati u kontaktu i dogovoriti izlazni intervju nekoliko meseci kasnije kada se sve slegne kako bi se došlo do zaista pravih razloga zašto su otišli iz kompanije.

Dalje, treba formirati zajednicu bivših zaposlenih na nekoj od društvenih mreža, redovno ih informisati o tome šta je novo u kompaniji i koje pozicije su trenutno otvorene, a s druge strane treba pratiti njihove Linkedin profile radi uvida u dalji razvoj njihove karijere.

Svakog zaposlenog treba još na početku, u toku procesa uvođenja i orijentacije, upoznati sa programom namenjenim bivšim zaposlenima umesto da se čeka trenutak kada će zaposleni odlučiti da ode iz kompanije. Logika koja stoji iza toga je da kada kandidat jednom postane naš kolega zauvek to ostaje bez obzira na to gde će kasnije otići.
Kao što postoji program zapošljavanja po preporuci zaposlenih tako treba uvesti i program zapošljavanja po preporuci bivših zaposlenih jer su i oni ambasadori brenda poslodavca. Ukoliko dođe do uspešnog zapošljavanja zahvaljujući njihovoj preporuci treba ih nagraditi isto kao što se nagrađuju zaposleni u tom slučaju.

Ali evo i nekoliko konkretnih primera šta multinacionalne kompanije rade da bi održale kontakt sa bivšim zaposlenima. Na primer konsultantska kuća Oliver Wyman New York ima mrežu od 11.000 bivših zaposlenih kojima svakog meseca, recimo, šalje podsetnik da ažuriraju svoje kontakt podatke ukoliko je došlo do nekih promena.

Za razliku od njih Microsoft, koji ima konkretne proizvode i mrežu od čak 36.000 bivših zaposlenih u 50 zemalja sveta, omogućava im kupovinu svojih proizvoda s popustom i pod posebnim uslovima.

Jedna druga konsultantska kuća Boston Consulting Group (BCG) koja, takođe, ima veliku mrežu bivših zaposlenih od 20.000 članova nudi besplatne virtuelne obuke svojim članovima, mogućnost da budu u komunikaciji sa konsultantima koji trenutno rade u BCG, kvartalno im šalje e-novine, ima namensku web stranicu za njih, formirane grupe bivših i sadašnjih zaposlenih na Fejsu i Linkedinu kroz koje promoviše određene događaje i omogućava međusobnu komunikaciju. Data kompanija dodeljuje i nagrade bivšim zaposlenima za posebna profesionalna dostignuća predstavljajući ih i promovišući unutar svoje zajednice sadašnjih i bivših zaposlenih.

Zašto oni to rade kada su ionako veliki i imaju moćne brendove?

Češće se menja posao

Danas se više na bivše zaposlene ne gleda negativno kao na one koji su nas izneverili jer su današnje okolnosti drugačije. Ljudi mnogo češće menjaju posao nego što je to ranije bio slučaj jer su i turbulencije na tržištu danas mnogo veće. Više nije realno očekivati da fluktuacija ne postoji. Nijedna kompanija ne treba da bude zacementiran i okoštali sistem. Rast i razvoj zahtevaju dinamičnost i izvestan protok ljudi.
Strategija ponovonog zapošljavanja bivših zaposlenih se pozitivno odražava na brend poslodavca, podupire dalji rast i razvoj kompanije i olakšava dolaženje do talenata.
Kako na tržištu rada vlada sve veći deficit mnogih profila kandidata poslodavci su prinuđeni da prilagođavaju svoje strategije zapošljavanja na način da proširuju domet i na one koji su nekada bili njihovi zaposleni.

newsletter-small
newsletter-medium
newsletter-large

HRLab Njuzleter - vesti o zapošljavanju i tržištu rada, edukativni i zabavni tekstovi, kao i najave događaja za HR i preduzetnike.

Hvala na prijavi! Uskoro će Vam stići mejl za potvrdu pretplate.

Slične vesti

Zašto treba da učestvujete u Talent X istraživanju – kako vas kandidati vide i zbog čega bi radili za vasEmployer BrandingZašto treba da učestvujete u Talent X istraživanju – kako vas kandidati vide i zbog čega bi radili za vas

U dinamičnom poslovnom okruženju, privlačenje i zadržavanje talenata predstavlja jedan od najvećih izazova za kompanije. Da biste ostali korak ispred konkurencije, morate razumeti kako vas kandidati vide i šta ih motiviše da se prijave baš kod vas. Upravo iz tog razloga kompanija Infostud već 7 godina sprovodi najveće domaće istraživanje percepcije brenda poslodavca Talent X […]

Povratna informacija kandidatima: osnova profesionalnog employer brandingaEmployer BrandingPovratna informacija kandidatima: osnova profesionalnog employer brandinga

Proces selekcije je sve zahtevniji, broj prijava raste, tok selekcije je kompleksniji, a HR timovi pod stalnim pritiskom brzine i tačnosti. U takvom ritmu, često se desi da komunikacija prema kandidatima ostane u drugom planu. Upravo tu se pravi razlika između operativno odrađenog procesa i strateški vođenog employer brandinga. 77% kandidata u Srbiji nikada ne […]

Ne žele svi da napreduju. Pa šta ondaEmployer BrandingNe žele svi da napreduju. Pa šta onda

U HR zajednici smo, prirodno, fokusirani na razvoj u svakom smislu. Kreiramo razvojne i karijerne planove, pravimo planove nasleđivanja za ključne pozicije, biramo potencijale za buduće menadžerske role. Razvoj predstavlja vrednost po sebi.  I onda sretnemo zaposlenog koji je zadovoljan tu gde jeste i ne želi da napreduje. Sreća je ako zaposleni to otvoreno i […]

Zašto je bitno da HR zna šta je „slow work“Employer BrandingZašto je bitno da HR zna šta je „slow work“

Do skoro su, u poslu, pokazatelji vrednosti bili užurbanost, preopterećnost, trčanje, jurcanje, stalno telefoniranje, „multitasking“. Smatralo se da su popunjeni kalendari i žongliranje velikim brojem obaveza simboli nečije produktivnosti i „važnosti“ za kompaniju. Ovaj koncept nazivaju čak i „presenteeism“- praksa da se bude fizički prisutan i vidljiv nevezano za realne rezultate i datu vrednost. Ovi […]