Pređi na glavni sadržaj

Ivana Jančić, „Krojačeva škola“- Na direktorsku poziciju dva meseca nakon porođaja

1. novembar 2023.
·4 minuta za čitanje

Nema mnogo žena koje u svoj CV mogu da upišu da su u istoj godini u kojoj su rodile bebu, dobile i unapređenje na poslu. Neretko se dešava suprotno, da se vrate na nižu poziciju od one na kojoj su radile pre trudnoće. Ali Ivana Jančić je otišla korak dalje – ona je u rasponu od samo dva meseca postala i direktorka firme i mama.

– Moja beba Una je imala dva meseca kada me je Ana Jovanović, direktorka „Krojačeve škole“ u kojoj sam radila već nekoliko godina, pozvala na sastanak da mi saopšti svoje planove i da mi kaže da bi volela da meni prepusti svoju poziciju. Ana je odlučila da se fokusira na kontinuirano i celoživotno učenje i da se ozbiljnije pozabavi temom važnosti neformalnog obrazovanja. Osetila je da kroz ove projekte može mnogo da doprinese promenama u sistemu, ali i da isto tako “ Krojačeva škola“ traži nekog ko u potpunosti može da joj se posveti. I čast mi je što je baš mene videla u toj ulozi i maksimalno je podržavam u njenoj viziji, priča Ivana Jančić.

„Krojačeva škola“ dnevno ima 30.000 „đaka“

Kada je dobila ponudu, Ivana nije imala dilemu, bez razmišljanja je pristala, jer kaže da duboko veruje u sve što „Krojačeva škola“ jeste i što će tek biti:

– Krojačeva škola“ postoji od 2010. godine i od tada je u učionici obučeno 70 generacija web dizajnera i programera kojih je tržište bilo željno. Od oko 800 polaznika IT kurseva, 89 odsto kandidata je dobilo posao u toj struci. Od 2018. su se prebacili iz učionice na onlajn učenje, a 2022. napravili potpuno novu platformu za kompanije i ušli u skroz nove kategorije kurseva. Dnevno na obe platforme uči oko 30.000 korisnika! – sa ponosom kaže Ivana Jančić.

Objašnjavajući kako se osećala kad je samo dva meseca nakon porođaja dobila ponudu da vodi Krojačevu školu, Ivana kroz smeh priča:

– Kako su mi hormoni “divljali“, prva reakcija mi je bila – plakanje. Nije profesionalno, znam, ali je iskreno i to je stanje koje nisam mogla da kontrolišem. Plakala sam od sreće i zahvalila se Ani na poverenju.

Una sada ima 9 meseci, a njena mama radi već oko mesec dana. Doduše, ne puno radno vreme, oko tri sata dnevno i to tri ili četiri dana u nedelji. Kaže da nije lako, ali da je moguće uz potpunu podršku partnera, porodice i sjajnih kolega:

– Iako sam se znatno ranije nego većina žena vratila sa porodiljskog odustva, u svakom trenutku znam da je Una na prvom mestu i najvažnije mi je da sve njene potrebe budu zadovoljene. Zato je neophodno da sve dobro organizujem.
Dan nam počinje oko 7 ujutru, nakon toga Unu u prvom delu dana čuva jedna divna devojka. To meni i mom partneru omogućava da u toku prepodneva uradimo nešto za sebe – vežbamo, pozavršavam sitne obaveze. Tako Una dobija “sveže roditelje” koji su spremni da joj se i mentalno i fizički potpuno posvete čim završe sa poslom. Počinjem da radim oko 10 i u proseku mi radni dan traje 3 ili 4 sata. Tako je za sada bar u ovom periodu dok ona još malo ne poraste.
Puno mi znači što imamo ostatak dana samo za nas, kaže Ivana.

Kursevi roditeljstva iz ličnog iskustva

Ističe da je i kroz svoje iskustvo shvatila koliko su žene koje postanu majke zbunjene jer se bore sa oprečnim informacijama, savetima sa raznih strana o tome kako majčinstvo treba da izgleda. Zato je i želela da se kroz “Krojačevu školu” dodatno angažuje da se mamama pomogne u ovom osetljivom periodu kada se stalno preispituju i susreću sa puno novih pitanja i nedoumica:

– Opredelili smo se da na našoj platformi imamo kurseve iz roditeljstva i zalagaću se da ih bude još više. Meni su mnogo pomogli. Otkako sam postala direktorka, sebi sam postavila nove lične i profesionalne ciljeve, a jedan od njih je bilo učenje na našoj platformi iz oblasti menadžmenta, ali brzo sam shvatila da su mi kursevi o roditeljstvu isto tako važni.

Od prodajnog savetnika do direktorske pozicije

Ova pozicija za nju predstavlja novu avanturu, sa mnogo učenja i fokusom na dobroj organizaciji i građenju zadovoljnog tima kako bi on mogao da raste.

Njen profesionalni put je započeo u prodaji. Tu je, kaže, shvatila koliko voli da radi sa ljudima i na razvoju usluga koje „guraju tržište napred“. Radila je u Infostudu na poziciji sales advisor, zatim kao project manager, pa potom kao consultant i business development manager u Tim Centru. Tu ju je bivša direktorka prepoznala kao partnera i ponudila joj da rade zajedno. Sigurna je da je samo uz timski rad i holistički pristup moguće stvoriti uslugu koja ima potencijal da menja tržište nabolje.

Kaže da je apsolutni fokus „Krojačeve škole“ na prvoj srpskoj LMS biznis platformi za kompanijsko učenje na kojoj firme mogu da planiraju, upravljaju i mere razvoj svojih zaposlenih:

– Trenutno imamo 156 kurseva i najveći stručnjaci iz regiona su naši predavači. Imamo naš studio za snimanje i nastavljamo da širimo bazu znanja u skladu sa potrebama tržišta. Kursevi su podeljeni u više kategorija i to na: meke veštine, menadžment veštine, MS office, jezike, prodaju, psihološk ravnotežu, roditeljstvo, marketing, zdrave navike, HR, IT…Neki kursevi su kraći i traju nešto više od pola sata, a ima i onih za koje je potrebno izdvojiti znatno više vremena, budući da imaju i po 10 sati materijala – objašnjava Ivana Jančić.

Kaže da su na „Krojačevoj školi“ kursevi za fizička lica uglavnom usmereni na prekvalifikaciju, i da su tu najzastupljenije obuke iz IT-ja. Što se tiče onih koje pohađaju zaposleni u kompanijama uči se sve što doprinosi ličnom razvoju ili napretku karijere:

– Trenutno su najgledaniji oni iz kategorija menadžment i komunikacije. Zanimljivo je da je najmlađi polaznik Krojačevih obuka imao 12 godina i on sada ima svoj biznis. U učionici smo imali divnog Duška koji je sa 65 godina želeo da nauči web dizajn. Interesantan je i podatak da su žene malo više spremnije na učenje, one čine 56% ukupnog broja polaznika kurseva – kaže Ivana Jančić.

 

Autor
HR Lab
newsletter-small
newsletter-medium
newsletter-large

HRLab Njuzleter - vesti o zapošljavanju i tržištu rada, edukativni i zabavni tekstovi, kao i najave događaja za HR i preduzetnike.

Hvala na prijavi! Uskoro će Vam stići mejl za potvrdu pretplate.

Slične vesti

Da li zapošljavanje stranaca utiče na ublažavanje deficita radne snage u SrbijiNovostiDa li zapošljavanje stranaca utiče na ublažavanje deficita radne snage u Srbiji

Srpska privreda godinama unazad muku muči sa nedovoljnim brojem radnika. Borba sa nedostatkom i niskokvalifikovanog i visokokvalifikovanog kadra je svakodnevna, a ugostiteljstvo, građevinski sektor, metalska, tekstilna i hemijska industrija sada već pate od hronične nestašice zaposlenih.  Infostud je u decembru 2024. godine uradio anketu o stavovima, potrebama i izazovima u procesu selekcije kandidata iz inostranstva, […]

Zaposleni koji uče znaju zašto ostaju u kompanijiNovostiZaposleni koji uče znaju zašto ostaju u kompaniji

U svetu biznisa često se raspravlja o tome koliko vredi znanje zaposlenog. Da li je to investicija ili trošak i u isto vreme rizik za kompaniju? Pre nekoliko decenija, kada je neko iz uprave Apple-a rekao da je skupo ulagati u obuke jer ljudi mogu da odu iz firme, Stiv Džobs je postavio jedno od […]

Ugovor o deluNovostiUgovor o delu

U prethodnom tekstu konstatovali smo da Zakon o radu Republike Srbije propisuje četiri vrste rada van radnog odnosa: ugovor o privremenim i povremenim poslovima, ugovor o delu, ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju i dopunski rad. U prvom tekstu pisali smo o ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, a danas pišemo o ugovoru o delu. […]

Veštačka inteligencija u zapošljavanju – Lakše do posla uz Infostudove nove AI alateNovostiVeštačka inteligencija u zapošljavanju – Lakše do posla uz Infostudove nove AI alate

Traženje posla i zapošljavanje više ne izgledaju kao pre. Ni regrutacija i selekcija nisu ostale imune na prodor veštačke inteligencije, koja je i u ovom polju promenila mnogo toga – način na koji biramo poslove, ali i kandidate. Ono što je nekada bio dugotrajan i naporan proces, sada je znatno brže i efikasnije. Kako to zaista […]