Pređi na glavni sadržaj

U susret Regionalnom sajmu poslova: Dva od tri zaposlena u Srbiji menjala bi posao u narednih godinu dana

2. oktobar 2024.
·3 minuta za čitanje

Regionalni sajam poslova, koji već tradicionalno, organizuju vodeći sajtovi za zapošljavanje iz pet država regiona (Poslovi Infostud – Srbija, Moj posao – Hrvatska, Moj posao.ba – BiH, Vrabotuvanje – Severna Makedonija i Deloglasnik – Slovenija) sve je bliži. Ovaj, najveći regionalni onlajn događaj ove vrste održaće se od 15. do 22. oktobra, a organizatori očekuju veće interesovanje i poslodavaca i kandidata nego što je to bilo ranijih godina.

Sajam je prošle godine, samo u Srbiji, privukao više od 50 izlagača i zabeležio više od 340.000 poseta samo u Srbiji, dok je u svih pet zemalja taj broj prešao 690.000.

Nakon njegovog okončanja znaće se i da li je i kakve promene tržište rada pretprelo u poslednjih godinu dana, a do tada podsetimo se šta su pokazali neki od rezultata Regionalnog istraživanja tržišta rada za 2023. godinu. Ovo istraživanje sprovedeno je u pomenutih pet zemalja, obuhvatilo je 4.679 kandidata koji su odgovarali na 28 pitanja.

Znanje i veštine presudni

Za dobijanje posla presudni su znanje i veštine koje kandidat poseduje, smatra 30% ispitanika u svih pet zemalja regiona. Odmah iz toga su motivacija i volja kao drugi najvažniji faktor, s tim što je u Srbiji nešto niži procenat onih koji su dali ovaj odgovor u poređenju sa ispitanicima iz regiona.

U Srbiji tako 22% ispitanika smatra motivaciju i volju drugim najznačajnijim aspektom, dok je u ostatku regiona to odgovor 27 odsto ispitanika.

Isto je i sa radnim iskustvom, kao trećim presudnim faktorom, kojeg u Srbiji ističe 16% anketiranih, dok je u regionu taj procenat 21.

Sa druge strane, dobre kontakte kao presudan faktor navodi svaki deseti ispitanik, i ovde i u ostalim zemljama regiona, a razlike među kandidatima ne postoje ni kada se govori o sreći ili preporuci uticajnih ljudi.

Promene na tržištu rada

Pandemija je donela velike promene na tržištu rada, dokazuju i rezultati ovog istraživanja. Na pitanje da li su tokom godina kovida pronašli ili promenili posao, čak 40% ispitanika iz Srbije, odgovorilo je potvrdno.

U Hrvatskoj je taj procenat još veći (44 procenata), dok je u Bosni i Hercegovini fluktuacija na tržištu rada bila najmanja, oko trećine ispitanika.

Na pitanje, da li planiraju da promene posao u ovoj godini, odnosno u narednih godinu dana, više od polovine zaposlenih (53,3%) u Hrvatskoj, Srbiji, BiH i Severnoj Makedoniji odgovorilo je potvrdno.

Sa druge strane, 22,7 odsto njih odgovorilo je da nema to u planu, dok je svaki četvrti odgovor (24%) bio da će to uraditi samo ukoliko na to budu primorani.

Ipak, u ovom segment uočljive su prilične regionalne razlike. Procenat kandidata koji bi menjali posao u Srbiji i Hrvatskoj veći je od onih u preostale dve države. U Srbiji su potvrdno odgovorila svaka dva od tri zaposlena kandidata, odnosno njih 68,3 odsto, što je rezultat sličan onome iz 2022. i 2021. godine. Samo 10,5 odsto reklo je da nema to u planu, dok je preostalih 21,2 procenta izjavilo da bi to uradili “samo ako su primorani”.

Nasuprot tome, u Bosni i Hercegovini bi posao promenilo tek 52,2 odsto ispitanika, dok je procenat onih koji bi to uradili ako budu primorani 31,7.

Razlike u ovim odgovorima ukazuju na činjenicu da u Srbiji i Hrvatskoj kandidati imaju utisak da postoji više opcija na tržištu rada nego u druge dve zemlje.

Preferencije zaposlenih

U Srbiji ispitanici manje veruju domaćem kapitalu, odnosno domaćim poslodavcima, nego što je to slučaj u drugim zemljama. Tako je na pitanje “najradije biste radili za kompaniju koja je u domaćem privatnom vlasništvu, u Srbiji potvrdno odgovorilo 15 odsto ispitanika, dok je u ostalim zemljama taj procenat 20.

Sa druge strane, gotovo identična je razlika kada je reč o državnim preduzećima, s tim što je u Srbiji to poželjniji poslodavac. Preciznije, državno preduzeće u Srbiji preferira 21 odsto ispitanika, dok je regionalni prosek 16 odsto.

Što se stranih kompanija tiče, ta razlika gotovo da ne postoji, za trećinu ispitanika u svim zemljama to je najpoželjniji poslodavac.

Slično je i kod preduzetništva kojim bi se bavio svaki četrti ispitanik u svim zemljama obuhvaćenim istraživanjem.

 

Autor
HR Lab
newsletter-small
newsletter-medium
newsletter-large

HRLab Njuzleter - vesti o zapošljavanju i tržištu rada, edukativni i zabavni tekstovi, kao i najave događaja za HR i preduzetnike.

Hvala na prijavi! Uskoro će Vam stići mejl za potvrdu pretplate.

Slične vesti

Prolećno čišćenje: Koje prakse je vreme da izbacimo iz procesa regrutacije i selekcije?Regrutacija i selekcijaProlećno čišćenje: Koje prakse je vreme da izbacimo iz procesa regrutacije i selekcije?

S vremena na vreme neophodno je osvežiti – što ostavu, što ormar, što ono što se decenijama koristi kao praksa u regrutaciji i selekciji. Tradicija ima svoju korist samo ako je u stanju da isprati promene koje je okružuju, i samo zato što se nešto radilo oduvek ne znači da treba da se radi zauvek. […]

Remote regrutacija: Izazovi i prednosti rada na daljinuRegrutacija i selekcijaRemote regrutacija: Izazovi i prednosti rada na daljinu

Iako je prošlo punih pet godina od pandemije koja je rad na daljinu uvela u skoro pa svaku industriju i poziciju, realnost je da se mnoge firme i dalje bore sa time kako da svoje procese učine podjednako učinkovitim, čak i kada se obavljaju van kancelarije. Regrutacija je jedan od tih procesa – da li […]

Kako da AI ne podbaci, već da ispravno uradi skrining biografijaRegrutacija i selekcijaKako da AI ne podbaci, već da ispravno uradi skrining biografija

Za ispravan skrining pristiglih prijava neophodne su dve stvari, dobro napisan oglas za posao koji sadrži jasan i detaljan opis poslova i uslove koje idealan kandidat treba da ispunjava, ali i istinite i dobro napisane biografije koje nude dovoljno informacija o tzv. hard veštinama kandidata na osnovu čega je moguće izvršiti povezivanje kandidata sa oglasom […]

Automatizacija: oslobađa regrutere rutinskog posla, značajno ubrzava selekcijuRegrutacija i selekcijaAutomatizacija: oslobađa regrutere rutinskog posla, značajno ubrzava selekciju

Regruterima na rutinske poslove odlazi najveći deo vremena. Procenjuje se da većina tih zadataka danas može biti automatizovana. Primer za to je sortiranje pristiglih prijava,  slanje mejlova kandidatima, odgovaranje na pitanja kandidata, početni intervju i testiranje što sve zajedno maksimalno ubrzava selekciju.  Automatizovano čitanje biografija  Optimizacija celokupnog procesa počinje uslugom CV skrininga uz pomoć nekog […]